Wokół materacy piankowych narosło wiele niepotrzebnych mitów. Jedni chwalą je za wysoką wygodę spania, inni ganią za krótką żywotność. Gzie kryje się prawda? Zdradzamy tajemnice materacy piankowych.
Dlaczego warto kupić materac piankowy?
Materac piankowy to dobry wybór dla osób, które potrzebują materaca o średniej twardości, szukają takiego, który dobrze dopasowuje się do ciała, szczególnie wówczas, gdy śpią na boku. Warto go kupić, bo odpowiednio traktowany (wietrzony, obracany, prany) posłuży nam długie lata. To inwestycja nie tylko w wygodę snu, ale przede wszystkim w zdrowie. Dobry materac piankowy utrzymuje kręgosłup w linii prostej niezależnie od pozycji, jaką przyjmujemy w czasie snu. Dzięki temu budzimy się wyspani, nie odczuwamy dyskomfortu w kręgosłupie, barkach i biodrach, nie potrzebujemy czasu na „rozruszanie się”.
Materac piankowy na pewno warto kupić wówczas, gdy mamy łóżko z regulowanym stelażem. Materac piankowy dobrze dopasuje się do kształtu stelaża. Tego komfortu nie da nam materac sprężynowy.
Jaki materac kupić dla dziecka i dlaczego piankowy?
No właśnie, dlaczego piankowy, skoro na rynku są materaca kokosowo-gryczane od lat uważane za najlepsze dla dzieci ze względu na ich twardość i naturalne wypełnienie?
Nikt nie lubi spać na materacu twardym w dotyku, nawet dziecko. Określenie twardy materac nie oznacza, że ma być twardy jak deska. Ma być odpowiednio twardy, czyli nie zapadać się pod ciężarem ciała, ale dopasowywać do jego kształtu. Materace gryczano-kokosowe nie są w stanie sprostać temu wyzwaniu. Ponadto, o czym mówi się coraz więcej, ich naturalne wypełnienie, zwłaszcza gryczane, zapewnia idealne warunki dla insektów!
Czy materac piankowy nie jest dla dziecka zbyt miękki? Nie. Materace dla dzieci, nawet tych bardzo małych, wręcz powinny być zrobione z pianki. Powodów jest kilka. Niska waga dziecka nie stanowi ryzyka dla sprężystości materaca, pianka antyalergiczna jest dla dziecka zdrowsza, komfort spania nieporównywalnie większy.
Materace dla dzieci kupuje się zazwyczaj w trzech charakterystycznych dla dziecka okresach. Pierwszy materac dla noworodka, kolejne mniej więcej dla trzy i siedmiolatka. Nastolatkowi kupuje się już zazwyczaj materac w rozmiarze dla dorosłych.
Skoro więc tak często wymienia się materac dla dziecka, czy ich jakość ma znaczenie? Rodzice często dają się zwieść temu tokowi myślenia, kupując tani materac, bo to i tak tylko na kilka lat. Tymczasem te pierwsze lata rozwoju dziecka są najważniejsze dla jego układu kostnego. Dobrze dobrany materac jest gwarancją zdrowego i prostego kręgosłupa.
Materac dla niemowlaka i małego dziecka nie powinien mieć wyraźnie zaznaczonych stref podparcia. Dziecko rośnie i jego potrzeby, szczególnie w pierwszym okresie życia zmieniają się z miesiąca na miesiąc, a materac ze źle dopasowanymi strefami podparcia zrobi więcej szkody niż pożytku.
Najważniejsze zalety materacy piankowych
Dobre dopasowanie do kształtu ciała. Jeśli materac jest prawidłowo dobrany pod względem wagi, miękko dopasuje się do kształtu ciała, a spanie na nim będzie prawdziwą przyjemnością. Już nawet w przypadku materacy dla niemowlaka ta cecha ma znaczenie.
5 – 7 stref twardości. Nieprawdą jest, że materace piankowe mają taką samą twardość na całej powierzchni. Wyraźnie zaznaczone strefy twardości stanowią dodatkowe wsparcie dla kręgosłupa, barków, bioder i łydek. Dzięki temu niezależnie od tego, czy śpimy na wznak, czy na boku, kręgosłup zawsze przyjmuje prawidłową pozycję.
Możliwość zmiany stopnia twardości. W najprostszych modelach wystarczy odwrócić materac na drugą stronę. W bardziej zaawansowanych – zamienić miejscami poszczególne warstwy materaca. To rozwiązanie jest bardzo praktyczne – nawet jeśli nasza waga będzie się wahać na przestrzeni lat, wciąż możemy korzystać z tego samego materaca. Tę cechę można wykorzystać, dobierając materac dla dziecka, którego waga z oczywistych powodów rośnie.
Duży ciężar. Paradoksalnie to zaleta, a nie wada. Dobrej jakości materac zrobiony jest z pianki o dużej gęstości, a więc jest ciężki. Niska waga materaca powinna obudzić naszą czujność. Taki materac nie posłuży nam długo.
Możliwość prania warstwy zewnętrznej. Większość materacy wyposażona jest w pokrowiec, który można zdjąć i uprać w pralce. Dla wygody warto mieć też dodatkowy ochraniacz, który jest zdecydowanie łatwiej założyć i zdjąć.
Przewiewność. Dotyczy zwłaszcza materaców zrobionych z pianki lateksowej, która znana jest z dobrych właściwości wentylacyjnych. Przewiewność materaca niweluje ryzyko gromadzenia się w nim wilgoci i patogenów.
Właściwości antyalergiczne. Dotyczy tylko niektórych modeli materaców. Jeśli zależy nam akurat na tej właściwości, trzeba poinformować o tym sprzedawcę lub poszukać odpowiednich oznaczeń w sklepie internetowym.
Długi okres gwarancji. Producenci dobrej jakości materacy dają na nie 15 i więcej lat gwarancji.
Najważniejsze wady materacy piankowych
Dobrej jakości materace piankowe praktycznie nie mają wad. Trzeba jednak podkreślić, że nie poleca się ich osobom, które ważą 100 i więcej kilogramów. W ich przypadku lepiej sprawdzą się materace sprężynowe.
Niska waga materaca piankowego powinna wzbudzić naszą czujność. Prawdopodobnie został on zrobiony z pianki poliuretanowej o niskiej gęstości. W efekcie szybko pojawią się na nim wgłębienia i wybrzuszenia.
Cena dobrego materaca zaczyna się od 1000 zł. To z jednej strony wada, bo nie lubimy dużo płacić, z drugiej strony informacja, że ten materac warto brać pod uwagę przy zakupie, bo jego jakość znacząco odbiega od najniższej.
Opinie użytkowników materacy piankowych
Pierwsze opinie na temat materacy piankowych, wygłaszane tuż po zakupie, często są niezbyt przychylne. To zrozumiałe, bo musi minąć trochę czasu, zanim materac dopasuje się do kształtu ciała, szczególnie w przypadku materacy termo i wysokoelastycznych. Dlatego o ile pierwsza opinia może brzmieć mniej więcej tak: „Materac miał być miękki, a jest twardy, miał się dopasować do kształtu ciała, a w ogóle tego nie robi”, to już po kilku tygodniach opinia tej samej osoby będzie brzmiała zupełnie inaczej: „To cudowny materac, jest miękki, ale jednocześnie sprężysty, wreszcie nic mnie nie boli, gdy się budzę. Polecam wszystkim”.
Opinie użytkowników materacy piankowych w dużej mierze zależą od doboru samego materaca. Jeśli jest dobrze dobrany, użytkownik na pewno będzie zadowolony. Z kolei, jeśli np. osoba o znacznej wadze uprze się, że chce taki właśnie materac, to na pewno jej opinia nie będzie przychylna.
Przeczytaj także: