Kolory, jakimi się otaczacie, będą miały wpływ na wasze samopoczucie i codzienną aktywność – to teoria, czy jednak fakt? Zapewne sami nie raz doświadczyliście poczucia, że dominująca barwa w danym pomieszczeniu was drażni, albo wręcz przeciwnie – koi. Między innymi dlatego w placówkach publicznych i medycznych rzadko stosuje się takie kolory, jak pomarańcz, czerwień czy intensywny fiolet. Skupmy się jednak na tym, co dotyczy każdego z nas bezpośrednio: jak zaaranżować swoją sypialnię, aby stała się strefą odpoczynku i prawdziwego relaksu?

Jakie są właściwości i znaczenie kolorów?

O tym, że barwy mają na nas realny wpływ świadczy chociażby fakt, że w starożytnych Indiach, Chinach i Egipcie stosowano tak zwaną chromoterapię, czyli leczenie kolorami. Przykładowo: kolor żółty służył do leczenia problemów jelitowych, a kolorem niebieskim zapobiegano gorączce. O ile możemy poddawać takie metody w wątpliwość, o tyle we współczesnych terapiach w trakcie pracy z pacjentem również stosuje się kolory – na przykład fiolety mają działanie przeciwlękowe.

Kolory potrafią koić lub pobudzać, dlatego tak ważne jest, aby otaczać się nimi w świadomy sposób.

Jaki wybrać kolor do sypialni?

Psychologia koloru zakłada, że ciepłe barwy będą nas pobudzać, a te chłodniejsze – uspokajać. Kolory do sypialni powinny więc być zależne do tego, jaki efekt chcemy uzyskać, choć najbardziej rekomendowane są te spokojne, które pozwolą się wyciszyć, a rankiem pozytywnie nastroją na resztę dnia.

  • Biel – to barwa neutralna, podstawowa. Będzie działać kojąco, stanowi doskonałą bazę do łączenia z innymi kolorami.
  • Niebieski – zwalcza stres. To chłodny odcień, kojarzący się z wodą.
  • Szarość – modne kolory ścian? Szarości rządzą już od kilku sezonów! I nic dziwnego, bo to kolor bardzo uniwersalny i na dodatek neutralny, co oznacza, że w sypialni da poczucie wyciszenia. Fantastycznie łączy się z innymi barwami.
  • Zieleń – do sypialni lepiej wybierać głęboką zieleń, wypadającą w szmaragd. Będzie koić i relaksować, bo to barwa pochodząca z natury.
  • Fiolet – to kolor z pogranicza. Jeżeli wybierzecie ciepły odcień, będzie on pobudzał, zwłaszcza rankiem, w świetle dziennym. Chłodniejszy odcień uspokoi i pozwoli się wyciszyć.
  • Pomarańcz – bardzo energetyczna barwa, polecana wyłącznie osobom, które nie mają problemów z zasypianiem i szybko się wybudzają.
  • Żółty – to barwa, która rozwesela, ale w nadmiarze męczy. Żółty w sypialni sprawdzi się więc w dodatkach, ale nie na ścianach.

Popularne wystroje wnętrz – dobór kolorów

Jaki kolor do sypialni? Zamiast głowić się nad wyborem, dostosujcie barwy do stylu danego wnętrza. Oto 10 aranżacji, które ułatwią wam zadanie.

#10 Styl nowoczesny

Bardzo jasny, nazywany „białą architekturą“. Króluje w nim – rzecz jasna – biel, ale również szarości oraz czerń. Sypialnia nowoczesna będzie dosyć surowa i minimalistyczna, ale jednocześnie uniwersalna.

#9 Styl skandynawski

Tu rządzi biel, szarość oraz pastelowe błękity i róże. Wnętrza w stylu skandynawskim będą chłodne, ale można je ocieplić za pomocą tkanin.

#8 Styl klasyczny

To połączenie stylu nowoczesnego z tym, co ponadczasowe. I znów, będziemy tu celować w biel, czerń, ale można również pozwolić sobie na kolorowe dodatki.

#7 Styl vintage

Czyli tak zwany retro. Kolory ścian do sypialni to beże, biel, brązy. Znakomicie również sprawa się naturalna cegiełka. W stylu vintage celujcie w kolory ziemi, które wspaniale wyciszają i sprzyjają odprężeniu.

#6 Styl eko

To dosyć nowy trend, jeżeli chodzi o aranżację wnętrz. Sypialnię w stylu eko urządzicie w zieleni, bieli, czerni i brązach. Ma być świeżo i nowocześnie, a barwy powinny kojarzyć się z naturą.

#5 Styl prowansalski

Tu zdecydowanie rządzą pastele oraz kolor ecru. Świetnie sprawdza się pastelowy fiolet, błękity, ale również beże.

#4 Styl glamour

W końcu można zaszaleć! Styl glamour rządzi się jedną zasadą: ma być bogato. Mniejsze znaczenie mają kolory, większą – luksusowe faktury, na przykład zamsz, atłas, czy tapety na ścianach. Kolorem nadrzędnym będzie srebro, ale kapitalnie sprawdzają się tu nasycone fiolety, czerwienie, zestawione z szarościami i bielą. Śmiało łączcie kolory, stawiając na ich wyrazistość.

#3 Styl nowojorski

Podstawą będzie biel lub ecru, a oprócz tego szarość, kolory drewna i beże. Styl nowojorski lubi błyskotki, ale nie krzykliwe kolory.

#2 Styl eklektyczny

To połączenie różnych stylów, miks, nieład, artystyczny chaos. Styl eklektyczny lubi mieszankę kolorów, zestawionych ze sobą bez żadnej koncepcji. Najlepiej jednak, aby bazą na ścianach stała się jedna, bazowa barwa, którą będziecie łamać kolorami dodatków i mebli.

#1 Styl angielski

Dedykowany dużym przestrzeniom. Tu podstawę będzie stanowiło ciemne drewno, a kolory to beże, granaty, złoto. Sypialnia w stylu angielskim będzie przytulna, ale jednocześnie bardzo elegancka. Trochę, jak stara, uniwersytecka biblioteka.

Najlepsze kolory ścian do sypialni – czyli jakie?

Bierzcie pod uwagę nie wieczór, gdy światło lampy łagodzi każdy kolor, ale poranek, gdy światło dzienne nadaje barwom moc. Ciepłe kolory, takie jak żółty, pomarańczowy, filetowy, a nawet czerwony, będą oddziaływać na wasze zmysły pobudzająco, a często drażniąco. Dlatego lepiej wybrać coś neutralnego: biel, szarość, beż. Warto pamiętać, że sypialnię będziemy malować lub tapetować tylko raz na parę lat, dlatego wybierajmy uniwersalne rozwiązania.

Przeczytaj także: