Jak wybrać łóżko do sypialni, by było wygodne i służyło nam długie lata? Czy rozmiar ma znaczenie? Dlaczego sofa nie jest dobrym wyborem na łóżko do spania? Zdradzamy tajniki wyboru łóżka idealnego.

Łóżko z materacem czy bez?

Pytanie może wydawać się absurdalne, bo przecież każde łóżko ma jakiś materac. No właśnie – jakiś. Ma go nawet kanapa lub sofa z funkcją spania. I tu dochodzimy do sedna. Sofa lub kanapa, która na co dzień służy do siedzenia, może służyć jako łóżko gościnne, zapasowe, ale nie powinno się jej traktować jako łóżka do sypialni.

Dlaczego codzienne spanie na sofie nie jest dobrym pomysłem? Nowa sofa zazwyczaj jest wygodna, sprężysta i komfortowa. Minusem są materace bonellowe, szczególnie jeśli na sofie śpią dwie osoby o wyraźnie różnej wadze. Jednak nie można zapomnieć, do czego służy sofa w dzień. Siedzimy na niej, nieraz długie godziny przed telewizorem. Taki punktowy nacisk nie służy materacowi. Ponadto codzienne rozkładanie i składanie sofy (a przecież trzeba ją codziennie złożyć, sofę kupuje się zazwyczaj z uwagi na brak miejsca na duże łóżko) także ma wpływ na żywotność materaca. Już po kilku latach pierwotnie wygodna sofa przestanie być tak komfortowa. Można się wówczas ratować materacem powierzchniowym, o ile mamy go gdzie przechować.

Reasumując, jeśli tylko w domu jest miejsce, zdecydowanie warto postawić na tradycyjne łóżko z wygodnym materacem. Sofy, kanapy czy wersalki (rzadko, ale jednak ciągle widywane) to meble do siedzenia i tylko okazjonalnego spania.

Jeśli potrzebne nam łóżko pojedyncze, to na pewno nie sprawdzi się wersalka ani kanapa, które z założenia są dwuosobowe. Także łóżka dla dzieci nie powinny być traktowane jako tymczasowe (chociaż faktycznie takie są). Kupowanie dziecku łóżka typu sofa czy rozkładany tapczanik, żeby oszczędzić trochę miejsca, będzie skutkowało wadami postawy, jak nie w najbliższej, to w dalszej przyszłości. O kręgosłup dzieci trzeba dbać szczególnie starannie.

Łóżko z materacem – na co zwrócić uwagę?

Wielkość łóżka – powinna być dopasowana do wzrostu i ogólnych gabarytów osoby śpiącej. Z reguły łóżka dwuosobowe są szersze niż łóżko pojedyncze, ale granica jest bardzo płynna. Łóżka dla dzieci i łóżka młodzieżowe mogą mieć 70 – 80 cm szerokości, ale już przy łóżkach dla dorosłych za absolutne minimum uważa się 90 cm.

Twardość materaca – powinna być dopasowana do wagi osoby, która na tym materacu będzie spała, ale też do stanu zdrowia. Osoby mające problemy z kręgosłupem i stawami potrzebują materaców bardziej elastycznych. Materace dwustronne pozwalają na regulowanie stopnia twardości. Wystarczy je odwrócić. Są też materace (mamy takie w sprzedaży), które oferują nawet sześć stopni twardości.

Rodzaj materaca – tu do wyboru są piankowe, sprężynowe i lateksowe. Konkretny rodzaj zależy od tego, dla kogo wybieramy materac (dziecko, dorosły, osoba starsza). Ważne jest też, czy będzie jedno, czy dwuosobowy. Dla dwóch osób nie poleca się materacy sprężynowych bonellowych. Połączone sprężyny sprawiają, że jeśli jedna osoba się poruszy, druga poczuje drganie lub kołysanie.

Szuflada na pościel – wygodne rozwiązanie, jeśli chcemy na dzień chować kołdry i poduszki a sam materac przykryć narzutą. W małych sypialniach szuflada wydaje się wręcz obowiązkowa.

Stelaż pod materac – powinien zapewnić odpowiednią elastyczność, tak by materac dobrze pełnił swoją funkcję. Nie darmo w dawnych czasach kładziono sienniki na sprężynach. Materac położony bezpośrednio na podłodze lub na sztywnym podłożu stanie się twardy i niewygodny.

Jak wybrać odpowiednią wysokość materaca?

Wysokość materaca najczęściej skorelowana jest z jego twardością. Miękkie materace dla dzieci i osób o niskiej wadze na ogół są dość cienkie. Mogą mieć zaledwie 10 cm, a i tak będą wygodne a sen na nich komfortowy. Twarde materace, tworzone z myślą o osobach cięższych na ogół są grubsze – mają około 20 cm.

Jeśli wysokość materaca ma znaczenie ze względu na komfort wchodzenia i schodzenia z łóżka, warto rozważyć kupienie wyższego łóżka. Może to być wyższy stelaż lub nawet łóżko kontynentalne.

Łóżko kontynentalne to bardzo szczególny rodzaj łóżka. Charakterystyczną cechą jest wysokość, takie łóżka mają nawet 70 cm, mniej więcej tyle, co krzesła. To dwa razy więcej niż standardowe łóżka, które mają tych centymetrów zaledwie koło trzydziestu. Zaletą łóżek kontynentalnych są obszerne szuflady bądź pojemniki na pościel, a także duża wygoda przy wchodzeniu i schodzeniu. Do spania na znacznej wysokości trzeba się przyzwyczaić.

Jaki rozmiar łóżka z materacem wybrać?

Wybór łóżka do sypialni to kwestia lat, a czasem nawet dekad. O ile sam materac możemy zmienić nie raz i nie dwa, jeśli zajdzie taka potrzeba, to stelaż łóżka, o ile jest solidny, wystarczy na bardzo długo.

Rozmiar łóżka to kwestia wygody i tu nie ma miejsca na kompromisy. Jeśli sypialnia jest mała, trzeba pomyśleć o mniejszych szafkach nocnych lub nawet ograniczyć się do jednej. W żadnym razie nie powinno się rezygnować z komfortowego łóżka.

Łóżko jednoosobowe nie powinno być węższe niż 90 cm. Natomiast górnej granicy nie ma. Jeśli ktoś lubi spać sam na łóżku szerokim na dwa metry i twierdzi, że na innym się nie wysypia, to powinien właśnie takie łóżko kupić. Sen to najważniejsza czynność w życiu, zabiera średnio jedną trzecią doby i ma wpływ na nasze samopoczucie i kondycję w dzień, dlatego łóżko musi być wygodne, przy czym wygoda jest kwestią bardzo indywidualną.

Łóżko dwuosobowe powinno być na tyle szerokie, by dwie osoby miały dla siebie wystarczająco dużo miejsca. Teoretycznie już łóżko o szerokości 120 cm można nazwać dwuosobowym, ale tylko dwie naprawdę szczupłe osoby się na takim łóżku wyśpią. Za optymalne uważa się łóżko o szerokości 160 lub 200 cm.

Jak dbać o łóżko z materacem?

Każde łóżko wymaga dbałości, nie tylko ze względu na walory techniczne, ale też, a może przede wszystkim, higieniczne.

Ramę łóżka trzeba co jakiś czas przetrzeć wilgotną ściereczką, by usunąć kurz i drobne zanieczyszczenia. Sam materac trzeba regularnie odkurzać i wietrzyć. Dzięki temu unikniemy nagromadzenia roztoczy i drobnoustrojów. O ile na materacu jest ochraniacz (rzecz nieobowiązkowa, ale zalecana), trzeba go raz na jakiś czas wyprać w temperaturze 60°C. Niższa nie bardzo ma sens, bo roztocza giną dopiero w 55°C.

Aby przedłużyć żywotność materaca, warto go raz na pół roku odwrócić na drugą stronę, jednocześnie zmieniając mu kierunek – głowa powinna leżeć tam, gdzie wcześniej leżały stopy.

Przeczytaj także: