Jaką powinien mieć twardość, szerokość i jaki materiał. Sprawdź nasz poradnik.

Jaki rozmiar materaca dwuosobowego?

Rozmiar materaca dla pary powinien tak naprawdę zależeć od Waszego wzrostu, wagi oraz tego, w jaki sposób lubicie spać. Idealna długość materaca powinna wynosić o około 15-20 cm więcej niż Wasz wzrost. Klasyczna to więc około 200 cm. Trochę trudniej jest w przypadku szerokości. Dwuosobowe materace mają przeważnie szerokość od 140 do 180 cm. Oczywiście im szerszy materac dla dwóch osób, tym lepiej dla Was, ale nie zawsze możliwe jest wybranie takiego. Ograniczeniem jest zazwyczaj wielkość sypialni. Na to, jaka będzie idealna szerokość dla Was, wpływ powinna mieć Wasza waga, ale także nawyki nocne. Czy lubicie spać mocno przytuleni, czy często zmieniacie pozycję oraz czy jedno z Was budzi się i wstaje w ciągu nocy. A może wolicie spać w pewnej odległości i mieć odrobinę przestrzeni dla siebie? Jak wybrać materac wtedy? W tym drugim przypadku im szerszy materac dwuosobowy wybierzecie, tym lepiej dla Waszego komfortu. Celujcie więc w taki, który ma szerokość od 160 cm.

Jakie są zalety materaca dwuosobowego?

Przede wszystkim materac dla dwojga pozwala na spokojny oraz komfortowy sen. Pod warunkiem, że wybierzecie odpowiedni do Waszych potrzeb. Jak wybrać materac dla duetu? Jego właściwe dopasowanie jest istotne zwłaszcza wtedy, gdy różnicie się wagą lub śpicie w różnych pozycjach. Właśnie dlatego najlepiej, aby materac dla dwóch osób był wykonany z elastycznego materiału, na przykład lateksu lub pianki termoelastycznej oraz posiadał różne strefy podparcia. Co to da? W przypadku zmiany pozycji przez jednego z partnerów w nocy, druga osoba nie będzie tego tak odczuwała. Co więcej taki materac dwuosobowy nie odkształca się po czasie pod wpływem wagi i zachowuje swoje właściwości niezależnie od tego, czy jeden z partnerów jest cięższy i często zmienia pozycję w ciągu nocy. W ten sposób druga osoba nie będzie spała na nierównej powierzchni i „wpadała” w drugą część materaca, bo na materacu nie pojawią się niechciane zagłębienia.

Istotna gdy wybieracie materac lub materac składany dwuosobowy jest też twardość, a dokładnie ustalenie tego, jaka obojgu Wam odpowiada i znalezienie kompromisu. Zazwyczaj najlepiej sprawdzają się w takim wypadku materace o średnim stopniu twardości, ale jeśli oboje wolicie spać na miękkim, właśnie w taki rodzaj materaca powinniście zainwestować. Pamiętajcie jednak o tym, że miękki materac może szybciej się zużywać i z czasem bardziej odkształcać, natomiast zbyt twardy powodować niewygodny sen oraz ból mięśni, które po nocy mogą być napięte.

Dwie niezależne strefy – czy warto?

Materac dla dwojga z dwiema niezależnymi strefami jest droższy od klasycznego, ale warto go rozważyć w kilku przypadkach. Przede wszystkim wtedy, gdy oboje wolicie różne stopnie twardości. Wtedy łóżko dwuosobowe z materacem zwykłym kompletnie się nie sprawdzi, bo jednemu z Was po prostu będzie niewygodnie. Po drugie, jeśli różnicie się znacznie wagą, w przypadku dwóch połączonych połówek zniknie problem, gdy jedna część materaca po jakimś czasie jest niżej niż druga. Taki materac dwuosobowy może być też wykonany z dwóch różnych materiałów. To przydatne, gdy na przykład jedno z Was ma problem z alergiami albo silniej się poci w nocy i potrzebuje oddychającego materaca, wykonanego z materiału, trzyma stałą temperaturę ciała lub nie uczula. Drugiej stronie może za to zależeć na większym komforcie i na przykład bardziej elastycznym materacu.
W takim wypadku możecie rozwiązać ten problem wybierając właśnie dwie niezależne strefy materacy i nadal śpiąc w tym samym łóżku.

Zawsze możecie się też zdecydować na dwa dobre materace w jednym pokrowcu, które są tańsze od materaca z dwoma niezależnymi strefami. Problemem w ich wypadku jest jednak różna wysokość, gdy decydujecie się na inny rodzaj materiału oraz przerwa, która może pojawiać się w trakcie nocy między oboma materacami i w którą jedno z Was może wpadać. Taka przerwa może utrudniać Wam też spanie w objęciach, gdy lubicie spać mocno przytuleni przez większość nocy. Właśnie dlatego materac dla dwóch osób będzie w takim wypadku na pewno kosztowniejszym, ale lepszym rozwiązaniem.

Jakie są skutki źle dobranego materaca dla dwojga?

Najpoważniejszym jest po prostu niekomfortowy sen. Zbyt wąskie łóżko dwuosobowe z materacem może skutkować tym, że jedno z Was będzie cały czas spychane na jego kraniec i przez to będzie spało w niewygodnej pozycji. Źle dobrany materac może powodować dyskomfort głównie wtedy, gdy lubicie mieć przestrzeń dla siebie i nie śpicie mocno przytuleni. Wtedy będziecie cały czas „wchodzić na swój teren”.
Źle dobrany, nie tylko pod kątem rozmiaru, ale też materiału czy twardości materac dla dwojga lub materac składany dwuosobowy, może powodować bóle kręgosłupa, mięśni, nasilać wady postawy i powodować, że nie przesypiasz nocy spokojnie, co z kolei odbija się na Twojej koncentracji w ciągu dnia, poziomie stresu, a także zdrowiu. Dobre materace gwarantują utrzymanie prawidłowej postawy ciała w trakcie snu, nawet gdy śpicie we dwójkę. Pozwalają też mięśniom odpowiednio się zrelaksować w trakcie nocy, również wtedy, gdy obojgu Wam zdarza się trochę wiercić w ciągu nocy.

Przeczytaj także: