Dla kogo jest niezbędny i jak wybrać ten najlepszy.
Materac odleżynowy, czyli jaki?
Zacznijmy od tego, dla kogo taki typ materaca jest niezbędny. Materac przeciwodleżynowy jest wskazany u osób, które są unieruchomione przez dłuższy czas. Może to być związane z przebytą operacją lub przewlekłą chorobą. Długotrwały brak ruchu, a przede wszystkim brak możliwości zmiany pozycji leżącej, grozi powstaniem odleżyn, czyli bolesnych, trudno gojących się ran. Jest to spowodowane zbyt mocnym naciskiem materaca w konkretnych punktach ciała.
W trakcie snu większość osób kilka, a nawet kilkanaście razy zmienia swoją pozycję, co w naturalny sposób pobudza krążenie krwi oraz zapobiega temu problemowi. Dlatego właśnie w przypadku osób chorych należy często zmieniać ich pozycję, co może być jednak zbyt trudne dla opiekującej się nimi osoby, a w przypadku pewnych schorzeń osoby unieruchomionej, po prostu niemożliwe. Materac przeciwodleżynowy nie powoduje tak silnego uciskania ciała jak klasyczny, dzięki czemu zapobiega powstawaniu odleżyn. Jest wskazany nie tylko profilaktycznie, ale również u osób, u których już pojawiły się odleżyny, aby zapobiec ich pogłębianiu się oraz powstawaniu nowych.
Jak działa materac odleżynowy?
Jak dokładnie działa taki typ materaca? Ponieważ ma on zmienne ciśnienie lub specyficzną, na przykład pofalowaną strukturę, pobudza krążenie w skórze i przede wszystkim zapobiega temu, co powoduje odleżyny – czyli stałemu punktowemu uciskowi w danych partiach ciała. To zmniejsza ból oraz dyskomfort, który może odczuwać unieruchomiona osoba i zapobiega powstawaniu bolesnych odleżyn. Materac odleżynowy pozwala też utrzymać odpowiednią temperaturę ciała i zapobiega poceniu się skóry, która przylega do materaca. Dzięki temu ryzyko infekcji czy alergii skórnych jest dużo mniejsze, a chory nie odczuwa nieprzyjemnego gorąca lub zimna, które może być spowodowane zaburzonym krążeniem w danej partii ciała, wywołanym przez stały brak ruchu. Generalnie materac na odleżyny pozwala więc zadbać lepiej o higienę, zdrowie i komfort chorej osoby.
Materace odleżynowe – rodzaje
Materac antyodleżynowy może być bąbelkowy, rurowy albo wykonany z pianki. Tak jak klashttp://materace-lateksowe.pl/jakie-sa-opinie-na-temat-materacy-piankowych-jak-dobrze-wybrac/
yczne materace, materace odleżynowe dzieli się ze względu na rodzaj materiału, z jakiego są stworzone, oraz stopień twardości. Materac bąbelkowe i rurowe działają na zasadzie zmiennego ciśnienia, które stymuluje krążenie i pozwala zmniejszać nacisk na ciało i skórę.
– Materac na odleżyny bąbelkowy jest zbudowany ze specjalnych komór wypełnionych powietrzem, które przypominają bąbelki lub bańki z piany. Jest on bardzo popularnym typem materaca na odleżyny, bo niezwykle łatwo się go używa. Ten typ materaca jest polecany zwłaszcza osobom o stałej wadze.
– Materac przeciwodleżynowy rurowy – wygląda jak stworzony z podłużnych, połączonych ze sobą rurek, które są wypełnione powietrzem. Materac odleżynowy rurowy jest polecany zwłaszcza osobom, które mają wyższą wagę, bo lepiej trzyma swoją strukturę, co oznacza, że nie odkształca się i nie zapada nawet przy długim czasie użytkowania. To też bardzo dobry typ materaca u osób, u których już pojawiły się odleżyny, bo pozwala zmniejszyć związane z nimi dolegliwości, a także zapobiec powstawaniu nowych. W przypadku istnienia odleżyny można wyjąć jedną „rurkę” co zmniejsza ucisk na ciało w tej okolicy.
– Materac antyodleżynowy z pianki poliuretanowej ma pofalowaną strukturę i niewysoką cenę i jest najbardziej ekonomiczną opcją wśród wszystkich materacy na odleżyny. Najpopularniejszym rodzajem materaca piankowego jest „gofrowy”, bo pianka układa się w nim w kształt gofra. Takie materace działają w inny sposób niż bąbelkowe i rurowe, bo nie działają na zasadzie zmiennego ciśnienia, ale znajdujące się w nich piankowe wypustki pobudzają krążenie oraz zapobiegają silnym punktowym naciskom. Taki typ materaca nie jest jednak aż tak komfortowy, jak materac przeciwodleżynowy rurowy czy bąbelkowy, a do tego może być od nich trochę mniej skuteczny w zapobieganiu odleżynom. Gdy wybierasz materac przeciwodleżynowy cena może być istotnym kryterium. Najtańszy jest materac z pianki, a także bąbelkowy. Cena może jednak różnić się znacznie pomiędzy poszczególnymi modelami.
Jak dbać o materac przeciwodleżynowy?
Materac antyodleżynowy należy regularnie czyścić. Czyszczenie materaca jest bardzo ważne zwłaszcza w przypadku osoby chorej,
u której pojawiły się odleżyny. W materacu gromadzą się martwe komórki naskórka, rozwijają roztocza, grzyby oraz bakterie. Jest to bardzo groźne dla osób z odleżynami, bo może doprowadzić do zakażeń ran. Jak najlepiej czyścić materac na odleżyny? Najskuteczniej działa oczywiście odkurzanie oraz czyszczenie materaca myjkami podciśnieniowymi. Można odświeżać go też naturalnymi środkami czyszczącymi, na przykład roztworem sody oczyszczonej oraz specjalnie do tego przeznaczonymi detergentami. Kupując materac, warto zainwestować w taki, który ma również zdejmowany pokrowiec. To niezwykłe ułatwienie w utrzymaniu higieny, bo pozwala zmniejszyć ryzyko rozwoju mikroorganizmów w materacu. Sam pokrowiec zazwyczaj można łatwo prać w pralce, ale wybierając materac upewnij się, czy ma taką możliwość.
Przeczytaj także: