Dowiedz się, jak wybrać najlepszy materac dla siebie i swojej rodziny.

Jaki najlepszy materac kupić? – na co zwrócić uwagę

Wybierając idealny materac weź pod uwagę jego rozmiar, stopień twardości, materiał i przede wszystkim to, dla kogo go kupujesz.

 – Twardość materaca powinna być dopasowana do Twoich preferencji. Jeśli masz jednak problemy z kręgosłupem, wtedy najlepszy będzie materac o średnim stopniu twardości. Zbyt miękki może stanowić zbyt słabe oparcie dla pleców i ciała oraz powodować bóle pleców po przebudzeniu.

 – Rozmiar materaca to druga ważna sprawa. Standardowa długość to około 200 cm, natomiast szerokość to około 90 cm. Oczywiście w przypadku, gdy w łóżku śpią dwie osoby, szerokość materaca powinna być odpowiednio większa, aby zmniejszyć ryzyko, że będziecie się nieświadomie spychali z łóżka w nocy.

 – Materiał – do wyboru masz materace z materiałów naturalnych, piankowe, sprężynowe i lateksowe. Najlepsze materace dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa czy wady postawy to te wykonane z pianki temoplastycznej i z różnymi punktami nacisku. Dopasowują się one do kształtu ciała, dzięki czemu gwarantują spokojny sen. Materac sprężynowy, na przykład materac kieszeniowy, jest za to bardzo wytrzymałym typem materaca i ma przeważnie niższą cenę niż na przykład materac piankowy. Ostatni typ materaca to lateksowy. Jest on bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które cierpią na choroby skórne czy alergie, bo zapewnia dobrą wentylację. Jest też elastyczny, dlatego zapewnia komfortowy wypoczynek. Osobną kategorią są materace wykonane z naturalnych materiałów, które czasem są jednak mniej wytrzymałe.

Inne czynniki, które warto wziąć pod uwagę wybierając odpowiedni materac, to łatwość czyszczenia materaca oraz dodatek specjalnych powłok, na przykład srebrnych, które gwarantują mu lepszą ochronę przed bakteriami.

Jaki materac dla niemowlaka?

Jaki materac dla dziecka będzie więc najlepszy? W przypadku materaca dla noworodka najważniejsza jest właściwa twardość materaca. Kręgosłup niemowlaka cały czas się kształtuje, dlatego wymaga dobrego podparcia w nocy. Materac dla niemowlaka nie może być więc zbyt miękki.

Istotny jest też materiał, z którego wykonany jest materac dla niemowlaka. Powinien być elastyczny, żeby dobrze wpływał na kształtowanie postawy dziecka. Taki jest na przykład materac z pianki wysokoelastycznej albo materac kieszeniowy sprężynowy. Materac dla niemowlaka powinien być też łatwy w czyszczeniu. Dlatego dobrze, aby zawierał zdejmowany pokrowiec, który łatwo można prać w pralce, a także warto, aby był pokryty powłoką antybakteryjną i antyalergiczną.

A jaki będzie jego najlepszy rozmiar? Klasycznie materace dla niemowlaków mają długość 120 cm, a szerokość 60 cm. Jeśli nie chcesz kupować szybko nowego materaca, możesz zainwestować też w trochę większy np. 140 *70 cm. Nie kupuj jednak zbyt dużego materaca oraz łóżeczka dla niemowlaka, bo dziecko może się po nim zbyt mocno przemieszczać w trakcie nocy, co może utrudniać spokojny sen. Pamiętaj też, żeby dobrze dopasować materac do wielkości łóżeczka, bo za mały może być groźny dla maluszka. Rączka, nóżka, a nawet główka mogą wpadać w wolną przestrzeń, co może skutkować bólami pleców, szyi, a nawet poważniejszymi obrażeniami.

Jaki materac dla dorosłego?

Już wiesz, jaki materac dla dziecka jest najlepszy. A co wziąć pod uwagę wybierając materac dla siebie? Jaki materac wybrać?
Nie musisz decydować się na określony stopień twardości, wszystko zależy od Twoich upodobań. Możesz zdrowo i bezpiecznie spać zarówno na miękkim, jak i twardym czy średnio twardym materacu. Twardość materaca może być bardzo istotna dopiero wtedy, gdy śpisz z kimś w łóżku. Wtedy musicie iść na kompromis, jeśli lubicie kompletnie inne rodzaje materacy albo wybrać materac z dwoma niezależnymi strefami spania. Podobnie jest z wyborem materiału. Najlepsze materace mogą być zrobione zarówno z materiałów naturalnych, jak i lateksu, jak i sprężynowe. Postaraj się jednak zawsze wybierać materace wysokoelastyczne, bo dobrze dopasowują się do kształtu ciała podczas wypoczynku. Jaki rozmiar powinien mieć materac dla dorosłych? Dla jednej osoby idealne wymiary to 200*90 cm, natomiast dla pary 200*140 cm to minimalny rozmiar, który pozwoli Wam komfortowo spać.

Jakie są ceny najlepszych materacy?

Jeśli zastanawiasz się, jaki materac wybrać, nie kieruj się wyłącznie niską ceną. Pamiętaj, że materac ma Ci posłużyć na lata i przez ten czas dobrze spełniać swoją rolę. Dobry materac musi podpierać kręgosłup w trakcie snu, zapewniać Ci komfortowy wypoczynek, który rano nie kończy się bólem mięśni czy sztywnością karku, nawet jeśli często zmieniasz pozycję w trakcie nocy. Właśnie dlatego najlepsze materace, na przykład piankowe, które są bardzo elastyczne, mają różne punkty podparcia i specjalne kanaliki wentylacyjne, ułatwiające przepływ powietrza w trakcie snu, mogą kosztować nawet 1500-2500 zł. Oczywiście możesz też kupić tańsze materace w granicach kilkuset złotych, na przykład materac kieszonkowy. Jeśli traktujesz go jednak jako inwestycję i nie zamierzasz zmieniać w ciągu kilku lat, pomyśl o kupieniu takiego, który jest wykonany z certyfikowanych materiałów i ma długoletnią gwarancję. Wtedy z pewnością starczy Ci na dłużej i będzie gwarantował Ci dobry i zdrowy sen.

Przeczytaj także: