W trakcie kolejnej nieprzespanej nocy zastanawiasz się, co poszło nie tak? Dlaczego nie mogę zasnąć?! Przede wszystkim zastanów się, czy na pewno śpisz na wygodnym i dobrze przygotowanym posłaniu!

Materac jest produktem, który zostaje z nami przynajmniej przez kilka lat od zakupu. Korzystamy z niego codziennie przez kilka godzin! Dlatego też warto jest poświęcić swój czas na zagłębienie tematu i zdecydować się na taki materac, który będzie dopasowany do naszych potrzeb i zapewni nam spokojny i komfortowy sen.

Kupujesz materac? Zasięgnij opinii ekspertów i użytkowników

Na stronach internetowych możemy znaleźć wiele przydatnych porad, dotyczących wyboru materaca. Opinie o materacach zamieszczają zarówno profesjonaliści, jak i sami konsumenci. Najczęściej w pierwszej kolejności określają oni wygodę oraz twardość konkretnego modelu.

Twardość materaca

Jednym z podstawowych kryteriów doboru materaca jest jego twardość. Warto jednak podkreślić, że poza indywidualnymi preferencjami, zaleca się aby ten aspekt odpowiadał wadze użytkownika!

W dużym uproszczeniu lekkim osobom rekomendowane są materace miękkie, a tym o większej wadze twarde. Materace są oznaczane symbolami „h” wraz z cyferką (najczęściej od 1 do 4), gdzie im ona niższa, tym materac jest bardziej miękki.

Wypełnienie materaca

Na co jeszcze należy zwracać uwagę, wybierając nowy materac? Opinie ekspertów niepodzielnie kierują nas na kwestię materiału, z jakiego są one wykonane. Podstawowy podział obejmuje materace piankowe i sprężynowe.

Piankowe materace charakteryzują się wysoką elastycznością i są łatwe w transporcie ze względu na niewielką wagę. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele odmian tworzywa, z którego są zrobione materace tego rodzaju – warto zwrócić uwagę, jakie właściwości posiadają konkretne modele. Te najtańsze i najprostsze materace wykonane są najczęściej z pianek, które łatwo się odkształcają, a tym samym szybciej wymagają wymiany… Materace stworzone za pomocą nowoczesnych technologii zyskują nie tylko na jakości, ale również trwałości i możliwości długotrwałego użytkowania.

Materace sprężynowe z zasady dzielą się an dwa rodzaje: przestarzałe bonellowe oraz nowocześniejsze kieszeniowe. Te pierwsze wypełnione są twardymi sprężynami, które są ze sobą połączone. Oznacza to, że jeśli z materaca korzystają dwie osoby, to zawsze odczuwane są ruchy partnera. W przypadku kieszeniowych sprężyny są umieszczone w oddzielnych i połączonych ze sobą kieszonkach, dzięki czemu problem ten jest zlikwidowany. Odpowiedni rozkład sprężyn zapełnia dopasowanie się do ciała poprzez wiele współgrających ze sobą punktów podparcia.

Obecnie wielu producentów oferuje również połączenie materaca sprężynowego z piankowym w postaci hybrydowej, która w swoich poszczególnych warstwach łączy zalety obu form. Ta odmiana materacy cechowana jest poprzez optymalne podparcie ciała, które zapewniają niższe warstwy złożone ze sprężyn, przy jednoczesnym dopasowaniu się do kształtu użytkowników i zniwelowania drgań dzięki wierzchniej warstwie piankowej.

Gdzie najlepiej jest wybierać materace do spania?

Czy lepiej kupować materac on- czy offline? Opinie są podzielone.

Odwiedzając sklep stacjonarny, mamy możliwość osobistego przetestowania dostępnych materacy oraz możemy porozmawiać na żywo z ekspertem, zatrudnionym przez salon.

Z drugiej strony, zakupy internetowe zapewniają nam dostęp do dużo szerszej oferty zróżnicowanych produktów wraz z dokładnymi opisami ich parametrów. Większość dobrych sklepów online oferuje także doradztwo na najwyższym poziomie.

Gdzie szukać opinii o materacach?

Na pewno warto przeczytać przynajmniej kilka recenzji interesującego nas materaca oraz zwrócić uwagę na to, czy posiada on międzynarodowe certyfikaty. W ten sposób łatwo zweryfikujemy, czy dany produkt jest stworzony przy spełnieniu wszystkich norm, jakie materiały zostały użyte do produkcji oraz czy przeprowadzone zostały wymagane testy jakości. Dobrym przykładem są materace Hilding – opinie użytkowników poparte są jednocześnie m.in. certyfikatem Oeko-Tex® oraz AEH Quality Label.

Jeśli należysz do osób, które cenią rozwiązania szybkie, ale wyczerpujące temat zainteresowania, warto jest zapoznać się z materiałami wideo, publikowanymi na wielu stronach internetowych. Przygotowane w formie krótkich recenzji, nie tylko pokazują jak dany materac sprawdza się w praktyce, ale również często składają się z porównania z innymi produktami o podobnych cechach.

Podczas dokonywania wyboru, równie istotne jest zapoznanie się z opiniami ekspertów, którzy na co dzień dbają o naszą postawę i stawy. Mowa oczywiście o fizjoterapeutach. Wielu z nich zamieszcza swoje porady w internetowych artykułach czy vlogach. Warto również rozejrzeć się za wprowadzanymi przez niektóre salony konsultacjami, w trakcie których fizjoterapeuci bezpośrednio pomagają klientom przy wyborze najlepszego dla nich materaca.

Opinie o materacach – przeczytaj zanim kupisz!

Jednym z powszechnie przewijających się w recenzjach tematów, jest cena materacy. W tej kwestii użytkownicy i eksperci są zgodni – jest to jedna z tych rzeczy, na których nie warto oszczędzać!

Materac uznanego producenta może faktycznie przewyższać cenowo inne dostępne produkty, ale w tym przypadku za ceną idzie jakość. Droższy materac będzie nam służył przez długie lata, nie tracąc jednocześnie swojej jakości, podczas gdy te z niższej półki mogą wymagać od nas dość szybkiej wymiany na nowszy, niezużyty egzemplarz.

Poza czasem, przez który będzie nam służył dany materac, warto zwrócić uwagę na opinie dotyczące komfortu snu i odpoczynku zapewnionego przez dany model. Eksperci sugerują, że warto jest stosować się do ustalonej zależności pomiędzy wagą konsumenta, a wyborem twardości materaca. Nawet ten, który będzie nam się wydawał najwygodniejszy, może po dłuższym czasie okazać się niekorzystny dla naszego ciała, jeśli nie będzie dobrany do niego odpowiednio. Niepewnym tego, jaki rodzaj będzie dla nich najlepszy, polecamy wspomnianą wcześniej konsultację z fizjoterapeutą.

*****

Mamy nadzieję, że każdy czytelnik odnajdzie ten idealny materac, z którym zwiąże się na kolejne lata wspólnego odpoczywania. Życzymy spokojnych i wygodnych snów!

Przeczytaj także: