Nowy Jork to miasto, w którym życie nigdy nie zwalnia, dlatego jego mieszkańcy przykładają dużą wagę, jak wygląda miejsce ich wypoczynku. Sypialnia w stylu nowojorskim jest prawdziwym spełnieniem marzeń o relaksie i dobrym śnie!

Czym wyróżnia się styl nowojorski?

Życie nowojorczyków toczy się w szalonym tempie, dlatego ich mieszkania są dla nich prawdziwą przystanią, od której oczekują jak największego komfortu. Stąd styl nowojorski charakteryzuje się zarówno luksusową elegancją, jak i dużą wygodą.

Styl nowojorski – światło i kolor

W stylu nowojorskim najczęściej spotyka się kolory neutralne, które po całym dniu biegania po mieście szczególnie pomagają się odprężyć. Są to więc beże, ecru, delikatne róże, żółcienie czy biele. Nie brak tu jednak miejsca i na bardziej zdecydowane barwy (chociaż częściej są one uzupełnieniem), np. szmaragdowy odcień zieleni, rubinową czerwień, fiolet czy miętę.

By nasze mieszkanie przypominało wysmakowane wnętrza znane z amerykańskich filmów, przy dobieraniu kolorów należy zastosować zasadę 70/20/10. Oznacza to, że wybrany kolor podstawowy powinien zajmować 70% pomieszczenia, następne 20% – kolor uzupełniający. Pozostałe 10% to kolor kontrastujący z całą resztą, dodając jej przez to wyrazistości.

Ponadto nowojorczycy uwielbiają blask! Głównym źródłem światła w nowojorskich mieszkaniach są duże, eleganckie lampy sufitowe w jasnych kolorach. Uzupełniają je kinkiety, a często także lampy stołowe. To jednak nie wszystko. W nowojorskich mieszkaniach blasku dodają także liczne dodatki – lśniące bibeloty, lustra czy niklowane klamki, elementy mebli lub właśnie lamp.

Styl nowojorski – przestrzeń

Podstawowym założeniem przy projektowaniu przestrzeni w stylu nowojorskim jest tzw. focal point. Jest to najważniejsze miejsce w danym pomieszczeniu, przyciągające największą uwagę przebywających w nim osób. W salonie jest to zazwyczaj komplet wypoczynkowy lub stół z ustawionymi wokół krzesłami, w kuchni może to być np. wyspa do przygotowywania posiłków.

Sypialnia w stylu nowojorskim najczęściej ma swój focal point w miejscu postawienia wygodnego łóżka. Podczas aranżowania któregokolwiek pomieszczenia, najwięcej uwagi należy poświęcić właśnie temu centralnemu punktowi, dopiero później „dobudowując” całe otoczenie.

Drugą zasadą rządzącą stylem nowojorskim jest symetria, pozwalająca na stworzenie harmonijnego układu przestrzennego. Stąd w amerykańskich salonach często spotykamy ustawione naprzeciwko siebie dwie identyczne kanapy lub dwa takie same komplety składające się z fotela i kawowego stolika. Zasada symetrii obowiązuje także przy projektowaniu oświetlenia – lampy sufitowe i kinkiety często występują tu w parach.

Sypialnia w stylu nowojorskim – zalety

Nowy Jork to miasto różnorodności, której trudno szukać gdzie indziej. Styl nowojorski idealnie to odzwierciedla, tworząc harmonijną mieszankę elementów spotykanych w wielu innych stylach. Sprawia to, że mieszkania inspirowane manhattańskimi apartamentami z powodzeniem opierają się tymczasowym trendom wnętrzarskim, będąc zawsze wyrazem dobrego smaku i wyrafinowania.

Mieszkanie w stylu nowojorskim łączy elegancję z komfortem. Dzięki temu wnętrze zaaranżowane na amerykańską modłę może w ciągu kilku sekund zamienić się z centrum spotkań towarzyskich w zaciszne, przytulne gniazdo. Wystarczy zasunąć ciężkie, mięsiste zasłony charakteryzujące ten eklektyczny styl, by całkowicie oddzielić się od zatłoczonych nowojorskich ulic.

Potem nie pozostaje już nic innego, jak rozsiąść się  na kanapie lub w fotelu, które w amerykańskich penthousach są zawsze wykonane z najwyższej jakości materiałów, takich jak welur czy aksamit. Dodatkowy komfort zapewnią poduszki, ułożone wcześniej w misterną konstrukcję, które tylko czekają, by wygodnie się nimi podeprzeć.

Jak urządzić sypialnię w stylu nowojorskim?

Sypialnia w stylu nowojorskim również musi być bardzo wygodna. Najważniejsze jest tutaj łóżko. To właśnie w miejscu jego ustawienia swój focal point ma nasza sypialnia.

Styl nowojorski zakłada, że powinno ono być duże, nawet, jeżeli mieszkamy w pojedynkę. W nowojorskiej aranżacji świetnie prezentować się będą łóżka tapicerowane lub wykonane z połyskującego, szlachetnego drewna. Łóżko powinno mieć wezgłowie – w łóżkach tapicerowanych powinno ono być pikowane lub stylowo przeszyte. Jeżeli nasze łóżko nie posiada wezgłowia, możemy dokupić je osobno i zamontować je na ścianie. Całości dopełnią starannie ułożone poduszki.

Materac w sypialni w stylu nowojorskim

Po powrocie do domu mieszkańcy najsłynniejszej metropolii świata nie marzą o niczym innym, jak o komfortowym wypoczynku. By było to możliwe, niezbędny jest odpowiedni materac! Może to być materac piankowy – materace tego typu, niezależnie od rodzaju, charakteryzują się wysoką elastycznością, dzięki czemu szybko dostosowują się do kształtu ciała użytkownika.

Dla par najlepszym wyborem będzie materac sprężynowy, który dzięki wysokiej elastyczności punktowej dopasuje się do każdego z partnerów z osobna. Innym, równie często polecanym rozwiązaniem są materace hybrydowe, łączące zalety obu tych rodzajów. Nikt nie powiedział, że aby wysypiać się jak nowojorczyk, musisz codziennie pokonywać ulice Manhattanu – wystarczy dobry materac!

Meble w nowojorskiej sypialni

Pamiętajmy, że odpowiednio dopasowane meble również są czymś, co definiuje styl nowojorski. Sypialnia to pomieszczenie, w którym także nie może ich zabraknąć. Ustawione po obu stronach łóżka (symetria przede wszystkim!) szafki nocne, stoliki lub komody powinny być wykonane ze szlachetnego drewna z niklowanymi dodatkami. Zwolennicy bardziej nowoczesnych wnętrz mogą zdecydować się na połączenie metalu i szkła.

Nie zapominajmy też, że sypialnia w stylu amerykańskim powinna być miejscem, w którym z przyjemnością będzie się witać każdy poranek. Z pewnością więc ożywi ją bukiet świeżych kwiatów, takich jak lilie czy białe róże, które często są ozdobą w luksusowych apartamentach. Całości dopełni dywan w marokańskie lub geometryczne wzory, na którym miło będzie postawić stopy zaraz po przebudzeniu!

Przeczytaj także: