Robaki w materacu dziecięcym to częsty problem, z którym spotykają się rodzice chcący zapewnić swoim pociechom zdrowy, naturalny sen. Wybierają wtedy materace np. z kokosa lub z gryki. Niestety, niektóre naturalne materiały mają właściwości szczególnie sprzyjające rozwojowi insektów. Na które z nich należy szczególnie uważać?

Materace kokosowe i z gryki – czy są bezpieczne dla zdrowia dziecka?

Wielu rodziców troszczących się o swoje dzieci, decyduje się kupić dla nich materace z naturalnym wypełnieniem. Wynika to nie tylko z troski o własne pociechy – materace dziecięce z tego typu materiału raczej nie wywołują alergii, są też dobrym wyborem ze względów ortopedycznych. Nie bez znaczenia jest też to, że są one przyjazne dla środowiska.

Z tych powodów w dziecięcych sypialniach często pojawia się materac kokosowy lub materac czy poduszka z gryki. Robaki niestety lubią takie naturalne materiały.

Skąd się biorą robaki w materacu?

Robaki w materacu to najczęściej gryzek psocoptera. Te mierzące zaledwie kilka milimetrów owady są bardzo wytrzymałe – potrafią przetrwać bez jedzenia nawet dwa miesiące! Larwy psotnika, bo tak też nazywa się tego robaka, przebywają w gryce wykorzystywanej do produkcji materaca, z czego sam producent nie musi zdawać sobie sprawy. Wówczas o ich obecności dowiadują się dopiero użytkownicy: rodzice po tym, jak dziecko wyleje na materac odrobinę wody, mleka lub po prostu zasika łóżko. To wystarczy, by robaki w materacu zaczęły się rozwijać, szybko przybierając swoją dorosłą postać.

Robaki te żywią się wszystkim co organiczne, jednak najczęściej spotkać można je w materacu z gryki. Wynika to z faktu, że łuski gryki mocno chłoną wilgoć, którą gryzek psocoptera bardzo lubi. Poza tym pojawienie się jej w materacu może zapoczątkować proces gnicia lub pleśnienia, dzięki czemu larwy gryzka psocoptera zyskują dodatkową pożywkę.

Czym grozi obecność robaków w materacu?

Robaki w materacu dziecięcym nie są co prawda zagrożeniem dla zdrowia (chyba, że dziecko ma alergię), ale ich obecność może skutkować pogryzieniami, plamami na skórze i zaczerwienieniem.

Z tego względu należy podchodzić z dystansem do wszystkich głosów, według których najlepszym rozwiązaniem jest materac z gryki. Robaki wyjątkowo lubią ten materiał, a producenci zachwalają go jako zdrowy, nie wywołujący alergii i dający dziecku bliższy kontakt z naturą. Ci, którzy zdecydują się na taki zakup, mogą go później bardzo żałować! Ceną za niego będzie nie tylko konieczność zakupu nowego materaca, ale także gorsze samopoczucie i mniejszy komfort snu malucha.

Co więcej, mimo zapewnień producentów, materace z gryki wcale nie są tak wygodne. Gryka jest raczej sypka i nieelastyczna, co może sprawić, że naszemu dziecku wcale nie będzie się na niej dobrze spało. Pamiętajmy też o tym, że pasożyty z materaca mogą bardzo łatwo rozejść się po całym mieszkaniu.

Jak się pozbyć robaków z materaca?

Robaki w materacu to duży problem – najczęściej jedynym sposobem, by się ich pozbyć, jest wyrzucenie materaca i kupno nowego…

By nie musieć się więcej zastanawiać, jak się pozbyć robaków z materaca, warto odpowiednio zapobiegać ich zalęgnięciu się. Przede wszystkim potrzebna jest odpowiednia higiena materaca. Trzeba zapewnić mu dobrą wentylację, by nie pojawiła w nim wilgoć, w związku z czym nie powinno się kłaść go na podłodze czy innych płaskich powierzchniach. Należy też regularnie wietrzyć sypialnię, a od czasu do czasu także sam materac.

Jeżeli dojdzie do zalania materaca, należy na jakiś czas umieścić go w bardzo przewiewnym miejscu, żeby płyn mógł swobodnie odparować. By zawczasu zahamować rozwój ewentualnych drobnoustrojów, konieczne jest regularne pranie pościeli.

Nie zapominajmy też o cotygodniowym odkurzaniu materaca – zbierające się na nim okruchy i drobiny mogą być pożywieniem dla drobnoustrojów. Warto również dbać o to, by w całym mieszkaniu utrzymywał się odpowiedni poziom wilgoci.

Robaki w materacach dziecięcych – jakich rodzajów materacy dotyczy problem?

Największym problemem są robaki w materacach z gryki – to tam, z wyżej wymienionych przyczyn, najczęściej zalęgają się insekty.

Rodzice chcący zapewnić swoim dzieciom wypoczynek na naturalnym posłaniu często stawiają na materac kokosowy. Robaki również mogą się w nim pojawić, jednak prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest tu znacznie mniejsze. Włókna wykorzystywane do produkcji takiego materaca powstają ze skorupy orzecha kokosowego. Dzięki połączeniu ich z mlekiem kokosowym, możliwe jest uformowanie z nich zwartej maty. Choć włókno kokosowe również szybko chłonie wilgoć, to jednak bardzo szybko ją oddaje, dzięki czemu materacu kokosowym trudniej o warunki sprzyjające insektom.

By zapobiec wylęgnięciu się w nim robactwa, wystarczy uważać, by go nie zalać i często go wietrzyć. Z większym problemem możemy się spotkać, gdy kupimy materac gryka-kokos. Robaki, które mogą się w nim zalęgnąć, są najczęściej efektem wykorzystania tego pierwszego materiału. Ponieważ producenci często stosują takie połączenie, przy wyborze materaca dla dziecka należy dokładnie sprawdzić, z czego został on wykonany.

Natomiast robaki w materacu piankowym to coś, co właściwie się nie zdarza – materace te zapewniają dobry przepływ powietrza, dzięki czemu wilgoć raczej się w nich nie zatrzymuje. Oczywiście, także o nie należy odpowiednio dbać, m.in. nie powinno się kłaść ich na płaskiej powierzchni, trzeba pamiętać o wietrzeniu sypialni i samego materaca. By ograniczyć ryzyko, że robaki w materacu dziecięcym się zalęgną, warto wybrać ten wykonany z pianki termoelastycznej lub lateksu.

Przeczytaj także: